Nový hĺbkový kyprič Kverneland DTX

DTX hĺbkové kyprenie aj plytká kultivácia

odeslat přátelům
autor: Václav Štursa ml.
publikováno: 19.8.2019

Do nadnárodnej spoločnosti Kubota Corporation, kam patrí aj spoločnosť Kverneland Group, pribudol pred časom ďalší známy výrobca poľnohospodárskych strojov, a to americký Great Plains. Great Plains so sídlom v Kansase má pomerne široké portfólio výrobkov, ktoré vhodne dopĺňa techniku Kverneland. Obe spoločnosti sa vzájomne podporujú a podieľajú sa na společných projektoch. Vo vývoji a konštrukcii pracuje v oboch spoločnostiach viac ako 300 pracovníkov, ktorí sa podieľajú na vzniku nových inteligentných a vyspelých poľnohospodárskych strojov, technológií a systémov. Jedným z prvých nových spoločných produktov je kyprič Kverneland DTX..


Kverneland DTX v provedení AutoReset, pracovní záběr 3m, přepravní šířka 3m, počet slupic 5, minimální/maximální pracovní hloubka 20/40cm, rozestup slupic 60cm, vzdálenost disků 245mm, hmotnost 2970kg, maximální výkon traktoru 350koní

Dokonalé riešenie pre súčasnú prax
Konštruktérom sa podarilo prostredníctvom kypriča Kverneland DTX spojiť hĺbkové kyprenie so spracovaním strniska, alebo prípravou osivového lôžka. Obe pracovné operácie uskutočnené počas jedného prejazdu zaručujú dobrú štruktúru pôdy, optimálny rast koreňov a následne aj vyššiu stabilitu výnosov.

Kyprenie pôdy je z hľadiska dlhodobého uchovania zdravej a úrodnej pôdy dôležitou činnosťou. Použitie Podryváku býva obvykle prvým krokom po dokončení zberu predchádzajúcemu primárnemu spracovaniu strniska. V dôsledku rastúcich fariem a kratších sezón sa stal veľmi ceneným faktorom čas. Preto sa jednotlivé činnosti niekedy vynechávajú, alebo v lepšom prípade kombinujú. Kverneland DTX predstavuje dokonalé riešenie pre súčasné hĺbkové kyprenie a spracovanie strniska či osivového lôžka jedným prejazdom. Šetrí sa čas, peniaze a zároveň dochádza k zlepšeniu štruktúry pôdy.


Na polním dnu tento stroj předvedl a vysvětlil Antonín Krátky, DiS, produkt manažer společnosti Kverneland Czech.

Hĺbkové kyprenie i plytká kultivácia
Kverneland DTX kombinuje podrývacie stĺpice Pro-Lift s preverenou tanierovou sekciou krátkych tanierových brán Qualidisc Farmer (priemer tanierov 520 mm). Pôdu možno s využitím stĺpic Pro-Lift kypriť až do hĺbky 40 cm, vrchná vrstva pôdy je pritom spracovaná sekciou tanierových brán do hĺbky 10 cm. Táto kombinácia pracovných orgánov pripraví jedným prejazdom správne osivové lôžko, ktoré podporuje vývoj koreňov. Stĺpice Pro-Lift, tanierové sekcie a rovnako tak aj valec DD 600 sú pripojené k vysoko kvalitnej konštrukcii rámu, ktorá umožňuje prácu aj v ťažkých podmienkach.

Podrývacie stĺpice Pro-Lift sú istené proti preťaženiu hydraulickým systémom Auto-reset, alebo pomocou strižnej skrutky. K dispozícii sú tiež tri šírky šípových radličiek na rôzne ciele a pôdne podmienky. Stĺpicu tvorí päť opotrebiteľných časti, čo významne predlžuje jej životnosť a obmedzuje predčasnú výmenu len čiastočne opotrebovaných dielov. Voliteľne môže byť kyprič DTX vybavený integrovanou sejačkou Kverneland a-drill k súčasnému siatiu medziplodín alebo repky olejnej.


Kyprič Kverneland DTX umožňuje počas jedného prejazdu hĺbkové kyprenie a zároveň spracovanie strniska alebo osivového lôžka

Minimálne riziko erózie
Všetky nastavenia možno vykonať veľmi ľahko: na podrývacích stĺpiciach priamo pomocou kolíka, u sekcií s hydraulickým nastavením hĺbky na ramenách valca.

Kverneland DTX je vybavený bočnými deflektormi z radu Qualidisc, ktoré zaručujú vynikajúce nadväzovanie jednotlivých jázd vo všetkých podmienkach. V prípade hydraulického systému Auto-reset môže byť istiaci tlak ľahko nastavený v rozmedzí od 1 700 do 2 925 kilogramov pre tie najtvrdšie pôdy.

Valec DD s priemerom 600 mm zaisťuje optimálne utuženie, urovnanie a dodržiavanie pracovnej hĺbky. Výsledkom sú pôdne podmienky odolávajúce poveternostným vplyvom. "Výrazne sa tak znižuje riziko erózie spôsobené vetrom a vodou a rovnako tak aj riziko odplavenia pôdy. Veľká kontaktná plocha znižuje tlak na povrch a súčasne určuje tlak pôsobiaci v hĺbke. Prínosom je pohyb kapilárnej vody nahor za súčasného vsakovania dažďovej vody. Špeciálne stierky zaisťujú vynikajúce samočistenie jednotlivých segmentov valcov.


Použití penetrometru na předváděcím pozemku předvedl Jaroslav Demo, Kverneland Slovakia. S penetrometrem si můžete ověřit hloubku a mocnost utuženého podorničí.

Použitá foto: BISO a výrobce.
Zdroj: Kverneland Slovakia.

 

Video 


 

 


<< späť

 

Kontakt

BISO SCHRATTENECKER s.r.o.

středisko Bátka, Bátka 272,
SK - 980 21 Bátka,
Slovak Republic.

telefon: +421 911 944 271
email: info@biso.eu

www.bisobatka.sk

Značky, ktoré ponúkame BISO Kubota New Holland Case IH Steyr Maschio Gaspardo VIGOLO Kverneland WEAVING STRAUTMANN BARGAM WTC Písečná VAIA STOLL Olimac CIMA Antonio Carraro GOLDONI LaCruz Freilauber Agrofer Spapperi UV Boosting AGROSE KAYHAN SMS Rokycany Sukov CAST Celikel WRAG PELLENC Krone McConnel